Czas Pythona #0: Start

„Python to nowa Java” przeczytałem gdzieś, chyba na jakimś blogu. I, według mnie, w rzeczywistości trochę tak jest. Java została stworzona do uniwersalności i szybkiej nauki. W przypadku Pythona mamy do czynienia z podobną sytuacją. Język programowania Python jest, tak samo jak Java, bardzo uniwersalny, możemy jego kod uruchamiać na różnych platformach, a jego składnia jest dość zrozumiała i, między innymi, dzięki temu jest to język w miarę łatwy do nauki. Język ten ma prostą i czytelną składnię i jednocześnie ogromne możliwości.

Tworzenie prostych skryptów automatyzujących proste zadania

Python już z miejsca – w bibliotece standardowej – posiada wiele funkcji pozwalających robiś sporo fajnych rzeczy, a także pozwalających na łatwy dostęp do zasobów komputera. Jest też z automatu obecny na wszelkiego rodzaju Makach i Linuksach, przez co dobrze sprawdza się do automatyzacji wszelkich operacji na plikach i folderach. Będąc przy tym ciekawą alternatywą dla Basha.

Język ten jest też bardzo wygodny w obsłudze żądań sieciowych. Polecam też darmową książkę.

Programowanie urządzen IoT

Dość „modna” staje się dziedzina zwana Internet of Things (tłumacząc na poski „Internet rzeczy”). Są to setki małych urządzen zdolnych do komunikacji poprzez sieć. Z każdym rokiem liczba tych maluchów rośnie. Popularniejszy mikrokontroler do obsługi takich urządzeń jest Raspberry Pi, a popularnym językiem, zintgrowanym z tą platformą jest właśnie Python. Możemy dzięki temu robić ciekawe rzeczy.

Machine learning i AI

Nikt chyba nie ma wątpliwości jak bardzo wkroczyliśmy w sztuczną inteligencję. Pokonała Nas ona już w szachy i Go, zaczyna prowadzić Nasze samochody. Dość dobrze też radzi sobie z wykrywaniem komórek rakowych na zdjęciach radiologicznych. Omawiany język tutaj wymiata, to dla niego zostały stworzone TensorFlow czy Keras.

Data science

Dużo firm, ma dużo danych. Można to wykorzystać i analizować w celu usprawniania swoich strategi i działań. Python ma bardzo dobre narzędzia do takich zadań. Można tu wymienić takie biblioteki jak Pandas, NumPy czy SciPy. W bibliotece standardowej też znajdziemy coś ciekawego 😉 Dzięki temu Pythona bardzo często można spotkać w obliczeniach statystycznych i analizach dużych zbiorów danych.

Web development

Od dawna już Pythona możemy tutaj spotkać. Wykorzystuje się go do tworzenia aplikacji webowych po stronie serwera. Głównie dzięki takim rozwiązanią jak Flash czy Django.

Flask to proste narzędzie, posiada minimalną ilość funkcji, potrzebnych do stworzenia podstawowej apki. Oczywiście, jest możliwość rozszerzania jego funkcjonalności przy pomocy róźnych bibliotek 😉

Natomiast Django, to gotowe mechanizmy do tworzenia MVC (taki typ aplikacji), a także wbudowanym panelem admina z UI (taki WordPress). Do większych projektów, jak znalazł, w przeciwieństwie do Flaska 😉

Z prostotą Pythona i jego dynamicznym typowaniem możemy osiągnąć wiele, w krótkim czasie, jeśli chodzi o webówkę. Jest to dość dobre, w dobie mody na tzw. mikroserwisy.

Można jeszcze wymieniać

Na tym Python się nie kończy. Dobrze się nada jeszcze np. do Web scriptingu czy na hackathony. Python jest prosty i przejrzysty, a jego popularność i znaczenie ciągle rosną. Warto więc się zainteresować. I to właśnie robię, niniejszym postem rozpoczynając serię „Czas Pythona”, będzie się od czasu do czasu coś pojawiać z CP 😉