Nie popularność Filozofii

Nie znam się na filozofii. Mądrzy tego świata brali myśli i przekonania innych mądrych tego świata. Cała historia została wzięta pod lupę. Wszystkie poglądy, które wywarły jakiś wpływ na świadomość ludzką, skrupulatnie przejrzeli. Każdą z nich zamknęli w małym pudełeczku. Przykleili etykietkę wraz ze skrótowym opisem i ułożyli w wielkim pudle nazwanym „Filozofia”. Poklepali się wzajemnie po plecach, pogratulowali dobrze wykonanej pracy i zaczęli innym ludziom prezentować to pudło, mówiąc „Zobacz, tak właśnie wygląda filozofia”.

Ludzie kochają etykiety. Uwielbiają mieć wszystko nazwane, uporządkowane, ułożone alfabetycznie, numerycznie lub w jakiejkolwiek kolejności, zależnie od chwilowej potrzeby. Każdą rzecz wkładają do małego pudełeczka, małe pudełeczka wkładają do większego pudełka, te z kolei wkładają do wielkich pudeł, które z kolei również układają. Jest to wygodne, bezpieczne. Widząc cokolwiek nieposiadającego pudełka, wpadają w panikę. Nie mają pojęcia co z tym zrobić, dopóki nie znajdzie się w wygodnym pudełeczku. Za wszelką cenę starają się utrzymać własny komfort, układając pudełeczka.

Rzeki nie włożysz do pudełka. Nie ważne jak wielkie pudło byś znalazł, rzeka się tam nie zmieści. Zawsze nadejdzie moment, w którym się przepełni i popłynie dalej. Możesz uchwycić jedynie fragment, z którym się spotkałeś w danym momencie. Nawet jeżeli napełnisz pudełko, będzie to jedynie woda w pudełku. Nigdy nie będzie to rzeka i nie ważne jak wiele pudełek napełnisz wodą, nie będziesz mógł powiedzieć „Złapałem rzekę”.

Filozofia jest rzeką

Nieuchwytna, wprowadzająca niepokój. Nie można powiedzieć, że skłania do myślenia, ponieważ sama w sobie jest myślą. Nie da się jej zrozumieć. Jeżeli ktoś twierdzi, że próbuje zrozumieć filozofię, jedynie nabiera wodę do pudełek. Jeżeli ktoś twierdzi, że już ją rozumie, to tak jakby twierdził, że zamknął rzekę w pudełku. Absurdalnie aroganckie jest twierdzenie, że objęło się umysłem miliardy umysłów, które próbowały objąć niemożliwe.

Jednakże ludzkiej natury nie da się oszukać. Człowiek dobrze czuje się zamykając rzeczy w pudełkach, ponieważ tylko to potrafi robić. Jest w stanie zrozumieć tylko to co mieści się w pudełku. Nie przestawajmy napełniać pudełek wodą, ponieważ tylko w ten sposób jesteśmy w stanie uchwycić coś wartościowego. Jednocześnie nie bądźmy tak aroganccy, żeby twierdzić, że kiedykolwiek będziemy w stanie ująć całość i ją zrozumieć.

DZIERŻ WŁASNE PUDEŁKO

Najczęściej ludzie, w pierwszej kolejności, mają do czynienia z cudzymi pudełkami. Wmawia się im, że jedynym sposobem jest zajrzenie do jak największej ilości pudełek i dopiero wtedy można zaczerpnąć do własnego pudełka. To potrafi być odstraszające i jedynie najwięksi fanatycy pudełek są gotowi podejść do tego w ten sposób. Szczególnie w dzisiejszych czasach. Stojąc przed wielką ścianą pudełek, ludzie potrafią być przerażeni, że jak tylko spróbują wyjąć którekolwiek, całość zawali się niczym lawina.

To podejście jest zasadniczo błędne. W pierwszej kolejności powinno się zanurzyć w tej rzece. Spróbować doświadczyć filozofii na swój, niepowtarzalny sposób. Nabrać do własnego pudełka i dopiero wtedy, spróbować zajrzeć do innych. Zrozumienie, że żadne poglądy nie są absolutnie, że wcale nie trzeba pojąć poglądów wszystkich wielkich myślicieli, ułatwia ich poznawanie. Korzystanie z doświadczeń innych ludzi jest jak najbardziej słuszne i rozwijające, jednakże przede wszystkim powinniśmy najpierw sami doświadczyć, żeby mieć punkt odniesienia. Pamiętajmy jedynie, że mądrość nie jest produktem na sklepowej półce, nie trzymajmy się kurczowo przyklejonym etykietom.